Yatırım Teşvik Haritası, ülkemizin yatırım teşvik sistemi kapsamında belirlediği yatırım teşvik bölgelerini gösteren bir haritadır. Bu bölgeler kapsamında yatırımcılara bazı ilave teşvikler sağlanarak bölgesel gelişmişlik düzeyi farkının en aza indirilmesi amaçlanmaktadır.

Türkiye'de yatırım teşvik haritası, yatırım teşvik sistemi kapsamında belirlenen 6 farklı bölgeyi ve bu bölgelerde yer alan illeri gösterir. Her bölgenin kendine özgü teşvikleri vardır ve yatırımcılar bu teşviklerden faydalanmak için bölgede yatırım yapmalıdır. Yatırım teşvik haritası, yatırımcılara hangi bölgelerde hangi teşviklerin geçerli olduğunu ve yatırım yapacakları bölgeyi belirlemede yardımcı olur. Bu sayede yatırımcılar, yatırımlarını daha karlı ve verimli hale getirebilirler.


Yatırım Teşvik Haritası Ne İşe Yarar?

Alınacak Yatırım Teşvik Belgesinin kapsamının belirlenmesini sağlayan bir haritadır. Ülkemizde uygulanan yatırım teşvik sistemi sektör ve bölge esaslı yapılandırılmış bir sistemdir. Yani, yatırımlara sağlanan desteğin oranı yatırım bölgesine göre değişiklik gösterir. Buna göre, bir yatırımcı, yatırım kararı verirken uygun koşullar altında daha fazla destek almak için yatırım yeriyle ilgili yeni bir planlama yapmayı tercih edebilir. Veya mevcut durumda ne kadar destek alabildiğini gözden geçirir. Ülkemizde sağlanan devlet destekleri olukça kapsamlıdır. Bu nedenle, birçok yatırımcı için yatırım yeri esnekliği bulunan yatırımlarda yeniden planlama yapıldığı görülmüştür.

Yatırım Teşvik Haritası Nasıl Kullanılır?

Önceden yatırım teşvik haritasının detaylı incelenmesi ve başvuru dosyasında yatırım yeriyle ilgili çalışmaya yer verilmesi gerekliydi. Ancak, E-TUYS sistemi bir adresin hangi yatırım teşvik bölgesinde yer aldığını otomatik olarak tespit edebilmektedir. Bu nedenle, başvuru aşamasında yatırım teşvik haritasıyla ilgili herhangi bir çalışma yapılmasına ihtiyaç bulunmamaktadır. Yatırım kararının verilmesi aşamasında yatırımcılara yol göstermesi amacıyla genel bilgilendirme sunmak için incelenmesi faydalıdır.

Yatırım Teşvik Haritasını İnceleyin

Güncel yatırım teşvik haritası aşağıda yer almaktadır. İnceleyerek yatırım kararını buna göre şekillendirmek tavsiye edilmektedir.

Güncel Yatırım Teşvik Haritası

* Yatırım teşvik haritası ile ilgili yasal düzenlemeler Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yapılmaktadır.